Jak działa 2018-03-12T09:02:11+00:00

W SPP w Gdyni działają Parkomaty Solarne STRADA EVO 2 lub EVO 1. Zasilane są energią słoneczną. Można dokonywać w nich płatności za pomocą monet (bilonem) bądź kartą bankową. Posiadają duży i czytelny ekran. Działają w sposób bardzo prosty:

  1. albo, wybieramy czas, na jaki chcemy pozostawić i opłacić czas postoju auta a następnie opłacamy wrzucając monety bądź wykonujemy płatność kartą (opłaty można wnosić dowolną kartą bankową),
  2. albo, wrzucamy monetę i zatwierdzamy ilość czasu przypisanego na opłacenie postoju wg wrzuconej monety.

Zgodnie z zapisami Uchwały Rady Miasta Gdyni, opłata minimalna została ustalona na kwotę 80 gr i odpowiada 30 minutom parkowania, zaś opłata maksymalna wynosi aż 96 zł i odpowiada opłacie za niecałe 4 dni.

W trakcie wnoszenia opłaty na wyświetlaczu urządzenia pokazywana jest wartość już wniesionej opłaty oraz odpowiadająca jej godzina, do której parkowanie zostało opłacone. Kierowca decyduje, w którym momencie zatwierdzić transakcję. Jeżeli wniesiona kwota będzie większa niż opłata do końca danego dnia, zostanie ona przeniesiona na następny dzień, w którym obowiązują opłaty. Na przykład opłata w kwocie 5 zł wniesiona o godzinie 17:10 w piątek będzie skutkowała wydaniem biletu, którego ważność upływa w najbliższy poniedziałek o godzinie 09:56.

Dla wygody kierowców, szczególnie przyjezdnych i turystów, parkomaty przyjmują opłaty we wszystkie dni tygodnia 24 godziny na dobę. Można zatem przyjechać w nocy z niedzieli na poniedziałek, wnieść opłatę i nie być zmuszonym do rannego wstawania. Należy pamiętać, że jednorazowo urządzenie może przyjąć 25 monet, zatem wysokie kwoty opłat powinny być wnoszone za pomocą monet o wysokich nominałach. Wrzucenie kwoty większej niż maksymalna powoduje automatyczne zwrócenie pieniędzy, a bilet nie zostanie wydany. Wrzucenie kwoty mniejszej niż minimalna i zatwierdzenie jej przynosi analogiczny skutek.

Strefa Płatnego Parkowania w Gdyni