Od 1 lipca zmiany w Strefie Płatnego Parkowania

Gdynia, podobnie jak inne polskie miasta, wprowadza zmiany w Strefie Płatnego Parkowania. W efekcie uchwały Rady Miasta nr XIX/602/20 z dnia 15 maja 2020 roku od 1 dnia lipca kierowcy będą musieli stosować się do nowych zasad i taryfikatora za brak ważnego biletu parkingowego. Aby poinformować jak największą rzeszę kierowców gdyńscy kontrolerzy umieszczają za wycieraczkami aut specjalnie przygotowane ulotki informacyjne.

Wiele z poniższych zmian wpłynie na uszczelnienie systemu windykacji, zwiększenie rotacji pojazdów i tym samym dostępność miejsc parkingowych. A warto przypomnieć, że zgodnie ustawą, nie mniej niż 65 % wpływów ze Strefy Płatnego Parkowania miasto przeznacza m.in. remonty chodników, nową infrastrukturę rowerową, miejskie tereny zielone czy inwestycje w zakresie transportu zbiorowego.

Po pierwsze: Obowiązek wpisywania numeru rejestracyjnego pojazdu

Od 1 lipca gdyńscy kierowcy podczas zakupu biletu będą musieli obowiązkowo wpisać numer rejestracyjny pojazdu. Pozwoli to sprawniej windykować ewentualne należności – Wiele samorządów wprowadziło takie rozwiązanie i pomimo skrajnych reakcji obowiązek ten został utrzymany. W naszym przypadku wpisany numer rejestracyjny będzie istotnym elementem przyszłych e-kontroli. Planujemy zakupić elektryczne pojazdy wyposażone w system automatycznej ewidencji aut parkujących w strefach płatnego parkowania. To dodatkowo uszczelni proces pobierania opłat – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju

Po drugie: Nowe stawki opłat dodatkowych za brak ważnego biletu

Również od 1 lipca wysokość opłaty dodatkowej za nie uiszczenie opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania będzie wynosić 150 zł (dotychczas 30 zł). Taka stawka będzie obowiązywać w przypadku wniesienia opłaty dodatkowej do 7 dniu. Ale już po 7 dniach opłata dodatkowa wrośnie do 200 złotych.

– Zdajemy sobie sprawę, że wzrost opłat dodatkowych budzi duże emocje. Ale jak pokazują przykłady z innych miast, to skuteczne działanie. Z naszych wieloletnich obserwacji wynika, że wielu kierowców świadomie nie kupuje biletu parkingowego, bo niska opłata dodatkowa ich nie odstrasza. Mamy zatem nadzieję, że podwyższone opłaty dodatkowe zdyscyplinują parkujących do płacenia za postój na terenie strefy – podkreśla Karol Kozak, kierownik Strefy Płatnego Parkowania.

Jak podkreślają urzędnicy gdyńskiego ZDiZ opłaty dodatkowe nie zmieniały się przez wiele lat. Teraz opłata za brak biletu zrówna się do poziomu opłaty dodatkowej (mandatu), jaką musi uiścić podróżny w komunikacji publicznej.

– Analizy dotychczasowej sytuacji wymuszają niejako reagowanie w sposób adekwatny do pojawiających się problemów. Zaobserwowane zachowania kierowców spowodowały, że niestety opłaty te muszą być bardziej odczuwalne dla kieszeni osób, które unikają ponoszenia opłat za parkowanie. Dodatkowy aspekt to równe traktowanie osób, które unikają opłat, czy to w komunikacji publicznej, czy właśnie parkując własny pojazd na obszarze strefy parkowania. Mimo, że to oczywiste, to warto jednak podkreślić, że dla wszystkich uczciwie płacących za parkowanie ta zmiana nie ma znaczenia, gdyż nie ponoszą oni tych dodatkowych opłat. Ta zmiana dotknie tylko te osoby, które nie płacą za parkowanie- tłumaczy Andrzej Bień, radny Miasta Gdyni.

Po trzecie:  Abonament dla mieszkańca tylko dla osób zameldowanych i płacących podatki w Gdyni

Kolejną bardzo istotną zmianą będą reguły dotyczące możliwości nabycia abonamentu typu „M”, czyli abonamentu dla mieszkańca. Uszczelniono zapisy, które sprawią, że ten preferencyjny abonament typu „M” będzie dedykowany tylko dla osób zameldowanych na pobyt stały lub tymczasowy w Gdyni. Ponadto adres meldunku będzie musiał być zgodny z obszarem dzielnicy, w której mieszkaniec będzie chciał korzystać z miejsca parkingowego. Co więcej, osoby chcące korzystać z abonamentu mieszkańca będą musiały udokumentować rozliczenie PITu w gdyńskiej skarbówce.

Szczególnie drugi warunek będzie miał pewne przełożenie na budżet miasta. Wiele osób, które przeprowadziły się do Gdyni, mieszka tu i pracuje, jednak nadal odprowadza podatki w swoich rodzinnych miejscowościach. Mamy nadzieję, że nowe zasady wykupu abonamentu typu „M” zmobilizują ich do rozliczania się w gdyńskiej skarbówce. Bo przecież na co dzień korzystają z udogodnień i chociażby miejskiej infrastruktury, która jest przecież współfinansowana z pieniędzy gdyńskich podatników – podkreśla wiceprezydent Łucyk.

Przypomnijmy, że obecnie miesięczny abonament dla mieszkańca wykupywany na okres od 1 do 5 miesięcy wynosi 30 zł. Z kolei przy zakupie abonamentu na okres od 6 do 12 miesięcy mieszkaniec zapłaci 25 zł miesięcznie. Stawki te zostaną utrzymane, ale tylko dla tych mieszkańców, którzy spełnią powyższe kryteria. Stawki te dotyczą abonamentu na pierwszy pojazd. Jeśli jednak w gospodarstwie domowym znajdują się kolejne samochody, to zgodnie z nową uchwałą stawki abonamentu mieszkańca będą wyższe. Szczegóły cennik abonamentów można znaleźć w uchwale.

2020-06-22T11:09:08+00:00 22/06/2020|

Strefa Płatnego Parkowania w Gdyni