Parkomaty 2021-02-28T18:03:45+00:00

Od początku funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania w Gdyni, tj. od roku 2009, do pobierania opłat parkingowych wykorzystywane są parkomaty francuskiej firmy Parkeon – czołowego światowego producenta tego typu urządzeń.
Początkowo były to dwa rodzaje parkomatów: Strada Neops EVO TX z zasilaniem solarnym umożliwiające płatności gotówką (bilonem) i przedpłaconymi kartami strefowymi oraz nowatorskie parkomaty typu Galexio Light (z zasilaniem elektrycznym), jako jedyne w Polsce przyjmujące także opłaty banknotami i wydające resztę.
W roku 2017 (lipiec-sierpień) przeprowadzono modernizację parkomatów w całej Strefie wprowadzając możliwość płatności powszechnie używanymi kartami bankowymi. Wymieniono wszystkie parkomaty Galexio na najnowsze urządzenia serii Strada PAL, Strada EVO 2/1 , a w pozostałych parkomatach wymieniono ich najważniejsze komponenty uzyskując nowe możliwości funkcjonalne i znacząco poprawiając komfort ich obsługi. Wszystkie parkomaty zasilane są wyłącznie energią słoneczną – są przyjazne środowisku, nie emitują szkodliwych substancji.Aktualnie wszystkie 197 parkomatów przyjmuje płatności zarówno bilonem, kartami bankowymi  jak i BLIKIEM. Urządzenia wyposażone są w duże 7″ kolorowe, czytelne wyświetlacze, na których pokazana jest kolejność działań niezbędnych do wniesienia opłaty. Ponadto posiadają klawiaturę alfanumeryczną, niezbędną do wyboru i zatwierdzania wykonywanych operacji. Czytelne piktogramy informują  o przeznaczeniu poszczególnych elementów urządzenia.

Parkomaty oferują ponadto przyjazne użytkownikom takie funkcje jak możliwość wykupienia e-biletu oraz uiszczenia opłaty dodatkowej.

Przy zakupie e-biletu dzięki wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu, kierowca nie musi wracać do samochodu i wykładać biletu za szybą. Wykupiony e-bilet zostaje zapisany w systemie informatycznym SPP i jest widoczny dla kontrolerów SPP w ich urządzeniach kontrolerskich. Bilet taki można też wydrukować, a widoczny na nim kod QR ułatwia wykonanie następnych transakcji – zamiast wpisywać kolejny raz numer rejestracyjny wystarczy zbliżyć wcześniejszy bilet do czytnika w parkomacie.

W parkomacie można także łatwo i szybko uregulować opłatę dodatkową – bez konieczności udawania się do biura Strefy Płatnego Parkowania. Na zawiadomieniu o opłacie dodatkowej wydrukowany jest kod QR. Po jego odczytaniu w parkomacie, na wyświetlaczu pojawia się informacja identyfikująca pojazd, numer zawiadominienia i wysokość opłaty dodatkowej. Po przyłożeniu karty płatniczej i zatwierdzeniu transakcji opłata jest automatycznie uregulowana.

Nowością w skali ogólnopolskiej jest z kolei moduł informacji miejskich udostępnianych na ekranie parkomatów. Wszystkie parkomaty mogą służyć turystom i gościom do zapoznania się z podstawowymi informacjami miejskimi dotyczącymi interesujących obiektów i miejsc w Gdyni, wartych odwiedzenia.

Strefa Płatnego Parkowania w Gdyni